Jak po letech svépomocí oživit fasádu?

Oživení a nátěr fasády svépomoci

Jak po letech oživit fasádu?

Je léto, sedíte na terase… Díváte se na svůj dům a říkáte si: “Chtělo by to změnu.” A tím nemyslíme manželky nebo manžela, i když někteří z vás by takovou výměnu možná uvítali. 🙂

Změnou myslíme oživit a očistit fasádu. Někdy je zapotřebí i oprava fasády. Hledat malíře – natěrače nechcete, protože se raději domluvíte se sousedem.  Právě pro vás máme řešení. Mytí a čištění fasády zvládnete ze žebříku. Nebo ze země, v případě přízemního rodinného domu. Nátěr fasády svépomocí je zvládnutelný vlastními silami.

Co je tedy potřeba udělat, než se do toho všeho pustíte?

  • Za prvé, pozvěte souseda na kus řeči 🙂 a domluvte se, co společně druhý den uděláte
  • Druhý den spolu proveďte kontrolu fasády domu. Měli byste zjistit, zda jsou viditelné mikropraskliny (nejčastěji se vyskytují kolem oken, dveří a v okolí parapetů). Jsou-li mikropraskliny na fasádě, je potřeba oprava fasády.
  • Určitě se i podívejte, zda je fasáda špinavá nebo napadena řasou či plísní (to jsou ty černo-zeleno-černé nepěkné části na fasádní omítce) – podle toho se volí typ čisticího prostředku, nátěr proti plísním a řasám nebo nátěr na odmaštění a očistění fasády. Doporučujeme použít obě varianty.
  • Teď přemýšlíte: “Jak opravit fasádu? Jak vyspravit mikropraskliny?”
  • Na opravu fasády použijte speciální fasádní nátěr s vláknemkterý zabezpečí vyztužení mikropraskliny, aby do ní už nevnikaly zárodky řasy, prach ani voda.

Je-li fasáda napadena plísní nebo řasou, jedná se o důsledek činnosti mikroorganismů, různých typů hub.

Proč se objevuje řasa nebo plíseň na fasádě?

Na fasádě například vzniknou trhliny o různé šířce, do nichž se dostává voda, prach a spóry plísní, které přenáší vítr a ptáci. Pokud byste si po provedené kontrole nebyli jisti, můžete nám poslat fotku domu na e-mail (technik@kabefarben.cz), vyfotit mikropraskliny z detailu a náš technik vám pošle správný pracovní postup pro sanaci fasády.


Jak postupovat při odstranění řasy a plísně z fasády?

Rekonstrukce fasády nebo renovace fasády?