Jak po letech oživit fasádu?
Je léto, sedíte na terase… Díváte se na svůj dům a říkáte si: “Chtělo by to změnu.” A tím nemyslíme manželky nebo manžela, i když někteří z vás by takovou výměnu možná uvítali. 🙂
Změnou myslíme oživit a očistit fasádu. Někdy je zapotřebí i oprava fasády. Hledat malíře – natěrače nechcete, protože se raději domluvíte se sousedem. Právě pro vás máme řešení. Mytí a čištění fasády zvládnete ze žebříku. Nebo ze země, v případě přízemního rodinného domu. Nátěr fasády svépomocí je zvládnutelný vlastními silami.
Co je tedy potřeba udělat, než se do toho všeho pustíte?
- Za prvé, pozvěte souseda na kus řeči 🙂 a domluvte se, co společně druhý den uděláte
- Druhý den spolu proveďte kontrolu fasády domu. Měli byste zjistit, zda jsou viditelné mikropraskliny (nejčastěji se vyskytují kolem oken, dveří a v okolí parapetů). Jsou-li mikropraskliny na fasádě, je potřeba oprava fasády.
- Určitě se i podívejte, zda je fasáda špinavá nebo napadena řasou či plísní (to jsou ty černo-zeleno-černé nepěkné části na fasádní omítce) – podle toho se volí typ čisticího prostředku, nátěr proti plísním a řasám nebo nátěr na odmaštění a očistění fasády. Doporučujeme použít obě varianty.
- Teď přemýšlíte: “Jak opravit fasádu? Jak vyspravit mikropraskliny?”
- Na opravu fasády použijte speciální fasádní nátěr s vláknem, který zabezpečí vyztužení mikropraskliny, aby do ní už nevnikaly zárodky řasy, prach ani voda.
Je-li fasáda napadena plísní nebo řasou, jedná se o důsledek činnosti mikroorganismů, různých typů hub.
Proč se objevuje řasa nebo plíseň na fasádě?
Na fasádě například vzniknou trhliny o různé šířce, do nichž se dostává voda, prach a spóry plísní, které přenáší vítr a ptáci. Pokud byste si po provedené kontrole nebyli jisti, můžete nám poslat fotku domu na e-mail (technik@kabefarben.cz), vyfotit mikropraskliny z detailu a náš technik vám pošle správný pracovní postup pro sanaci fasády.
Oprava fasády, jak na to?
Jak postupovat při čištění fasády?
Jak postupovat při odstranění řasy a plísně z fasády?
Rekonstrukce fasády nebo renovace fasády?
Jak oživit fasádu fasádním nátěrem?
…na tyto otázky si nyní odpovíme.
Je-li patrné povrchové znečištění prachem, je nejjednodušším řešením pouhé mytí a čištění fasády. Podmínkou je však jistota, že na jejím povrchu nejsou při kontrole zjištěny žádné trhliny a mikropraskliny.
Při oživení fasády se provádí nejprve důsledné omytí vodou s maximálním tlakem 200 barů a teplotou do 40 °C.
Chcete-li rovnou fasádu i odmastit, hlavně v oblastech s vyšším smogem, inverzemi a vyššími hodnotami ozónu, doporučujeme použít přípravek na odmaštění a očištění fasády CLEANFORCE (jedná se o koncentrát, který se ředí s vodou až v poměru 1:200). Následně povrch opláchnete teplou vodou do teploty 40 °C.
Budete-li chtít z fasády odstranit řasy a plísně, použijte speciální přípravek proti řasám a plísním ALGIZID, který nastříkáte nebo naválečkujete na fasádu a necháte působit min. 6 hodin. Poté provedete oplach fasády teplou vodou s maximálním tlakem 200 barů.
Po úplném vyschnutí fasády použijete:
- Fasádní silikátovou penetraci Novalith grundierung
- Pomocí tohoto paropropustného penetračního nátěru dojde ke zpevnění minerálních a organických podkladů
- Pro nátěr fasády je vhodná fasádní silikátová prodyšná barva Novalith.
Oprava fasády, jak na to? Jsou-li na fasádě vašeho domu viditelné mikropraskliny, doporučujeme použít fasádní nátěr s vláknem Novalith Fiber . Zacelí, zalije mikropraskliny a zpevní celou plochu fasády. Díky tomu předejdete tvorbě mikroprasklinek do budoucna. Stačí pouze 1 nátěr – jedna vrstva.
Po uplynutí min. 12-ti hodinové technologické pauzy je povrch fasády domu připraven na druhou vrstvu fasádní prodyšné barvy Novalith. Pokud vaše fasáda nevykazuje žádné mikrotrhlinky, použijte dva nátěry fasádní prodyšnou barvou Novalith. Ten první se provádí zředěným nátěrem s 10–15 % čisté vody. I druhý nátěr je možné ředit, ale maximálně s 5 % vody. Obvykle se ale již druhý nátěr neředí.
Fasádní silikátová prodyšná barva Novalith může být použita na jakýkoliv povrch fasády. Přilne jak na silikonovou starou omítku, tak na akrylátovou nebo na silikátovou omítku. Chemicky se díky svému složení propojí s jakýmkoli povrchem. Navíc je paropropustná pro vodní páru a má samočisticí schopnosti. Při dešti stékají kapičky vody po fasádě a berou s sebou zároveň i jemný prach.
Po nátěru fasády prodloužíte její životnost a odolnost proti povětrnostním vlivům minimálně o 15 let.
Pro výběr odstínu použijte náš vzorník barev. Objednat lze i vzorky barevných odstínů, které vám rádi zašleme. Nebo se domluvte na konzultaci s naším technikem. E-mail je technik@kabefarben.cz .