Jak předejít ožehnutí betonové stěrky na krbu?

Jak správně přikládat do krbu?

Jak předejít ožehnutí betonové stěrky na krbu?

Jak správně přikládat do krbu, aby nebyla ohořelá betonová stěrka?

 

Betonová stěrka na krbu je praktická, protože je možné ji jednoduše vyčistit vlhkým hadříkem s trochou saponátu, nebo třeba vlhčenými ubrousky. Abyste nemuseli vytahovat vlhčené ubrousky pokaždé když topíte v krbu, máme pro vás návod, jak přikládat do krbu aniž by vám saze stěrku ušpinily.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak na to? Stačí správně otevírat krbová dvířka.

Zjistili jsme, že většina lidí, kteří mají doma ožehnutý krb, dělá stejnou chybu při přikládání dřeva.

Víte, kolik dřeva snese váš krb a jak často máte přikládat?

Vyžádejte si od toho, kdo vám krb dělal, technický list od vašeho krbu. Na 99 % v něm bude uvedená povolená dávka paliva na 1 hodinu provozu krbu (bývá to uvedeno v kg/h). Měli byste tam najít také průměrnou spotřebu paliva – dřeva – a interval přikládání. Interval přikládání závisí na kvalitě dřeva, kterým topíte, na přívodu vzduchu do krbu a na správném tahu komína (tj. na jeho účinné výšce).

 

Máte suché dřevo?

Výrobci krbových vložek doporučují použití suchého dřeva (polena o délce 20-30 cm, průměr cca 8 cm) o vlhkosti méně než 20 %. Vlhké dřevo bude při spalování více čmoudit a dýmat.

Jak docílit suchého dřeva na správný otop v krbu? Suché dřevo na otop můžete rovnou koupit. A když koupíte vlhké dřevo, tak ho uložte na 2 roky do zastřešeného větraného přístřešku, hezky vám tam vyschne samo.

 

 

Jak přikládat dřevo, aby nedošlo k ožehnutí stěrky nad krbem?

Zeptali jsme se výrobců krbových vložek, jak zabránit úniku kouřových plynů do místnosti a nedošlo tak ke spálení povrchnu betonové stěrky horkými plyny. Dali nám jednoduchý návod jak na to.

1, dejte regulátor vzduchu na maximum, aby krb nasával co nejvíce vzduchu

2, na 10 vteřin pootevřete dvířka na 1-2 cm, aby krb nasál ještě více vzduchu. Kouřové spaliny nasaje komín a vy můžete bez obav otevřít dvířka a přiložit dřevo.

3, Dřevo nechte rozhořet a regulátor vzduchu dejte do požadované pozice.

 

Tohle je celé kouzlo, jak si neožehnout betonovou stěrku na krbu.

 

 

Jak správně přikládat dřevo do krbu, aby nedošlo k ožehnutí betonové stěrky nad krbem?

Naše doporučení:

Ad1) Vyžádejte si od toho, kdo Vám dělal krb, technický list od krbu. Je tam na 99% uvedeno, jaká je povolená dávka paliva kg/h na 1 hodinu provozu krbu.  Mělo by tam být také uvedeno, jaká je průměrná spotřeba paliva – dřeva a také interval přikládání. Tohle je určitě závislé na kvalitě dřeva, které je použito a na přívodu vzduchu , na správném tahu komína, tj jeho účinné výšce.Výrobci krbových vložek doporučují použití suchého dřeva (polena o délce 20-30 cm , průměr cca 8 cm) o vlhkosti méně, než 20%. Vlhké dřevo bude při spalování více kouřit, dýmat. Jak docílit suchého dřeva na správný otop v krbu? Když nyní koupíte tvrdé dřevo, tak jen na 2 roky uložte ven do zastřešeného větraného přístřešku.

Ad2) Výrobci krbových vložek doporučují, aby by se při přikládání dřeva zabránilo úniku kouřových plynů do místnosti (aby nedošlo ke spálení povrchu betonové stěrky horkými plyny), tak na 5-10 vteřin mírně pootevřete dvířka , tak 1-2 cm, aby došlo k většímu nasadí vzduchu a odsátí kouřových spalin do komína. Ještě před samotným pootevřením dejte regulátor vzduchu na maximum. Následně můžete bez obav dvířka otevřít a přiložit dřevo. Dřevo nechte rozhořet a regulátor vzduchu dejte zpět do požadované pozice.

 

Tohle je celé kouzlo, jak si neožehnout betonovou stěrku na krbu.