Fakta a mýty o vnitřním zateplení

Fakta a mýty o vnitřním zateplení

Je vnitřní zateplení opravdu čiré zlo, které vám zničí všechny zdi? 

Jak je to s obávaným rosným bodem?

Jaká je správná vlhkost vzduchu doma? 

 

 

Pojďme se společně podívat na tyto základní otázky spojené s vnitřním zateplením, protože spousty z vás málem na Facebooku dostalo infarkt, jak jsem publikovali článek o zateplení interiéru. Vysvětlíme si, jak to funguje. Níže v článku najdete i zkušenosti těch, kteří už takto zatepleno mají několik zim.

Když se řekne vnitřní zateplení spousta lidí se rovnou pokřižuje a začne vysvětlovat, jak je to to nejhorší možné zateplení vůbec. Že vám ze zdí bude téct voda, budete na se vám tvořit plíseň a za pár let se vám zdi doslova rozpadnou na prach. Ale je tomu opravdu tak nebo je to jen přežitek z dob minulých? 


Na materiálu záleží

Nejdůležitější je výběr správného materiálu. Pokud si vyberete běžně dostupné bílé fasádní EPS 70F polystyrenové desky, tak moc parády neuděláte. Způsobí to kondenzaci vodní páry v konstrukci. A časem se začne vlhkost srážet i na povrchu stěn a stropu i a je zaděláno na pěkný průšvih. Vlhkost stoupá běžně až na 80% a více, začnou se tvořit plísně, které zpočátku ani jako plísně nevypadají (je to lehce nažloutlý, naoranžovělý nebo narůžovělý povrch), když v takovém prostředí žijete objeví se zdravotní problémy. Mnohdy člověku nedojde, že by tyto problémy mohly být způsobeny prostředím ve kterém žije. Začnete v noci pokašlávat, více smrkat, občas vás bolí hlava… Kdo z vás zná tyhle příznaky?

Naštěstí dnes můžeme použít už správné materiály, které umí pracovat s vykondezovanou vlhkostí a některé dokonce i s vlhkostí ve stěnách. Tepelná izolace, která funguje na bázi aktivní kapiláry – to znamená, že do sebe kondenzující vlhkost absorbuje – “napije” a odvede jej do prostoru, kde postupně “difunduje” uvolňuje se a odpařuje. Při velkém množství se odpařuje i do vzduchu a upravuje tak vzdušnou vlhkost, která by měla být v rozmezí 50-60 %. Přesně takto funguje deska STYRCON®️.

Jak je to vůbec možné? Cementová struktura desky rozpije vodu vzniklou rosením v obvodové stěně a odvede ji do větších prostorů mezi granule polystyrénu, kde se voda odpaří. Tento jev se odehrává v celém průřezu desky, nejen na vnitřním povrchu.

Znamená to, že budu mít vlhké vnitřní zdi a budou se tvořit plísně? Právě naopak! Zdivo nemůže vlhnout, protože se vlhkost neustále vysušuje. Proto je zateplení deskou STYRCON®️ 99,99% ochranou proti vzniku plísní. Vlhkost, která se bude odpařovat doma poznáte maximálně tak, že se vám bude lépe dýchat. Topením se totiž vzduch vysušuje a proto není v topné sezóně není vyjímkou vzdušná vlkhost kolem 20 %. Nedostatečná vlhkost může vést k častým onemocněním horních i dolních dýchacích cest nebo k dlouhodobé únavě. Doporučovaná vlhkost vzduchu v interiéru v zimě je 50 – 60 %. Další výhodou je, že při správné vlhkosti budete mít větší pocit tepla i při méně stupních. Zkuste si změřit jakou doma máte vlhkost, možná budete překvapeni.

Investice, která se vyplatí

Vnitřní zateplení systémem STYRCON®️ poznáte ihned na rychlejším a lepším pocitu tepla. Desky se rychle prohřejí a odráží teplo zpět do místnosti, proto můžete topit méně a kratší dobu a stále vám bude doma příjemně teplo. A to že jste ušetřili za topení poznáte až při vyúčtování. Se systémem STYRCON®️ navíc můžete ušetřit i za práci, protože desky zvládnete aplikovat sami svépomoci. Desky se lepí na celoplošně prodyšným lepidlem LEPSTYR plus. Na stěny není třeba používat hmoždinky, pouze pro strop a to 1-2 ks na desku. Armovací vrstva se dělá stejným lepidlem, jako se desky lepí. Vložíte tkaninu -perlinku, ideálně Vertex R131. pak už jen buď vymaluejte silikátovou barvou Aquatex nebo můžete ještě použít vnitřní silikátový štuk a ten pak vymalovat. Velkou výhodou je, že můžete zateplit stěnu i během zimy. Prostor si zas tak moc nezmenšíte, protože tloušťka izolační desky je do 6 cm. 


Kolik stojí vnitřní zateplení?

Podívejte se na cenu STYRCON desky on-line.

Zjistit cenu