5 tipů jak ušetřit za topení ještě letos

5 tipů jak ušetřit za topení ještě letos

5 tipů jak ušetřit za topení ještě letos

Skokové zdražení energií zasáhlo snad každou domácnost. Co můžete udělat ještě dnes, abyste si náklady na topení snížili? Máme pro vás 5 tipů.

1. Nastavte správnou teplotu a dobře větrejte

Podle výzkumů Češi v zimě rádi topí na 22-24°C. Odborníci doporučují vytápět obývané místnosti přes den na 20-21,5 °C a ložnici na 18-19 °C. Snížení o 1 °C vám ušetří až 6 % v nákladech na energie. Snížit teplotu se vyplatí nejen kvůli úsporám, ale vyhnete se díky tomu i teplotním šokům, které vedou k častějším onemocněním. Vyšší teploty vzduch v místnostech vysušují, tím se vysušují i naše sliznice, hůře se nám dýchá a jsme náchylnější k respiračním onemocněním. 

Nezapomínejte na větrání. Minimálně ráno a večer je potřeba místnosti pořádně vyvětrat. Otevřete okna a nechte pár minut proudit studený vzduch a potom zase zavřete. Okno bude sice zvenčí celé orosené, ale to ničemu nevadí. Právě jste se zbavili přebytečné vlhkosti za cenu nejmenších ztrát na teplotě.

Když doma topíte, ohřívá se nejen vzduch, ale i povrch veškerého vybavení domácnosti, včetně podlah a stěn. Rychlým průvanem se vymění teplý vzduch za studený, ale teplo uložené ve stěnách zůstane. Dlouhodobá větrání  ochlazuje celý interiér včetně zdí, takže vytopit na správnou teplotu potom trvá déle.

2. Nastavte termostat

Máte-li možnost regulovat termostat na dálku nebo přes telefon, nastavte si termostat tak, abyste měli teplo ráno, když se chystáte do práce, a večer, když se vrátíte domů. Když nejste doma nastavte topení na udržovacích 18-19 °C, nevypínejte ho úplně, protože by místnosti mohly úplně prochladnout a vytopení na příjemnou teplotu pak vyžaduje více energie = více nákladů. 

Při nastavování termostatu myslete na typ topení, např. pokud máte podlahové topení, je potřeba počítat se zpožděním protože teplo se musí nejdříve naakumulovat do podlahy, tak nastavte zapnutí topení 2-3 hodiny před příchodem domů.

Když máte radiátory, vytopíte místnost relativně rychle klidně za 30 minut. A s infra topením, máte pocit tepla vlastně okamžitě.

3. Utěsněte úniky vzduchu

Zahrajte si na detektiva a zkontrolujte, jestli vám někde neutíká teplý vzduch. Podívejte se, jestli vám správně těsní okna a dveře. Zkontrolujte stěny a stropy, jestli tam náhodou není nějaká prasklina, kudy může unikat teplo. Praskliny i netěsnící těsnění je potřeba vyspravit.

4. Udržujte správnou vlhkost

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lidé si myslí, že vlhkost = plíseň a tím pádem se snaží svá obydlí co nejvíce vysušovat. Ale spousta českých domácností má přitom vlhkost jen okolo 20-40%. To, ale není dobré pro jejich peněženky, ani pro jejich zdraví. Příliš nízká vlhkost vzduchu způsobuje onemocnění horních i dolních dýchacích cest, u dětí laryngitidu, a dokonce může být příčinou trvalého pocitu únavy.

Voda zadržuje teplo, proto je vlhký vzduch pocitově teplejší než suchý, takže můžete mít termostat nastavený na méně stupňů a bude vám příjemně. Optimální vlhkost vzduchu v místnosti by měla být mezi 55-60% a teplota okolo 21,5°C v obytných prostorech. Nad 22,5-23 °C už bývá přetopeno a vzduch je suchý.

5. Zateplete si interiér

Zateplení interiéru – vnitřní zateplení musí fungovat jako tepelné zrcadlo, které odráží teplo zpět do místnosti, snižuje tak dobu potřebnou k vytopení – k ohřátí vzduchu v místnosti = snížení nákladů na energie a zároveň musí umět propouštět vlhkost a umět s ní pracovat. Rozdíl poznáte už při zateplení obvodové stěny třeba v obývacím pokoji. 

Pozor si musíte dát na výběr správného materiálu. 

Často používané fasádní polystyrenové desky se na vnitřní zateplení nehodí, protože nemají správné fyzikální vlastnosti pro použití v interiéru. Polystyren je hořlavý a není paropropustný. Pokud zateplíte interiér izolací, která není správně paropropustná, tak vám bude na povrchu kondenzovat vlhkost a vzdušná vlhkost bude taky vysoká (bude se pohybovat spíše kolem 80 %, což je daleko nad doporučovanou hranicí 60%). Polystyrenové stropní čtverce a fasádní polystyren jsou proto naprosto nevhodným materiálem pro vnitřní zateplení.

Doporučit můžeme vnitřní zateplení systémem Styrcon, které je na trhu už od roku 1991. Je léty prověřené. Používá na zateplení i historických budov, kamenných budov, domů z nepálených cihel a především tam, kde nelze zateplit z vnější části. Desky Styrcon se používájí i na vyzdívání příček při rekonstrukcích nebo, jako nenosné zdivo do rámových ocelových konstrukcí při stavbě domů.

Jak funguje?

 • vnitřní zateplení systém Styrcon funguje na bázi aktivní kapiláry a jako tepelné zrcadlo, které odráží zpět teplo do místnosti
 • lepidlo aktivně ze zdiva do sebe natahuje vlhkost, která následně přechází do izolační desky
 • styrcon deska má makroskopickou strukturu, jsou to lisované polystyrenové kuličky obalené cementem, mezi kuličkami je vzduchová mezera, kde “proudí” vzduch, cementová skořepina do sebe z lepidla natahuje vlhkost, která díky vzduchu okolo může vysychat a může se uvolňovat zpět do prostoru místnosti, tím se dosáhne rychlého zpětného odpaření vody ze zdiva
 • izolační cemento polystyrenová deska je nehořlavá díky cementové skořepině
 • deska styrcon je vysoce paropoustná díky své makroskopické struktuře a navíc má díky kuličkám polystyrenunízký difúzní odpor
 • všechny vrstvy musí být prodyšné – paropropustné (penetrace, lepidlo, izolace, barva, štuk)
 • např. budete-li mít zeteplený strop ve sklepě a z horního patra vám přes strop vyteče voda (praskne potrubí nebo necháte puštěnou vodu při napouštění vany), nic se neděje, izolační deska Styrcon zase vyschne. Pokud budete mít strop zateplený minerální vatou, budete muset vatu vyměnit, protože  při nasycení vlhkostí přestává izolovat.

Jak se svépomoci aplikuje cemento-polystyrenová deska?

 • lepí se celoplošně na stěnu a strop (pokud je to možné), to hravě zvládnete ještě před zimou
 • pro strop je potřeba kotvit 1-2 ks hmoždinky na desku
 • stěny se nekotví
 • izolace se lepidlem přestěrkuje, vloží se perlinka, ideálně Vertex R131 a vytvoří se armovací vrstva v tl. min 5 mm
 • lepidlo se v další vrstvě zafilcuje jako štuk
 • finální úpravou je nátěr prodyšnou křemičitou barvou
 • komu by se nechtělo lepidlo filcovat, může pod barvu aplikovat i silikátový vnitřní štuk a ten následně natřít křemičitou barvou

Jaká je potřebná tloušťka zateplení v interiéru?

 • podle našich propočtů a zkušeností od roku 1991, je dostačující tloušťka pro vnitřní zateplení 4-6 cm

Kolik stojí zateplení jedné stěny?

Např.: Stěna s plochou 15 m2 (5 m délka, výška stropu 3 m, bez oken)

 • v tloušťce izolace 4 cm je to 759 Kč/m2 s DPH, celá stěna tak vyjde na 11 385 Kč*
 • v tloušťce izolace 5 cm je to 808 Kč/m2 s DPH, celá stěna tak vyjde na 12 120 Kč*
 • v tloušťce izolace 6 cm je to 867 Kč/m2 s DPH, celá stěna tak vyjde na 13 005 Kč*

*Ceny jsou uvedeny bez dopravy.

Složení vrstvy:

 1. penetrace podkladu Penesil
 2. lepidlo Lepstyr
 3. vnitřní izolace Styrcon
 4. stěrka Lepstyr
 5. prodyšná barva Aquatex

V případě aplikace vnitřního silikátového štuku je cena vyšší. Tento povrch je ideální do reprezentativních místností. 

Všechny varianty povrchu a tloušťky najdete zde v ceníku pro zateplení interiéru

Koupit můžete přímo na našem e-shopu, vše máme aktuálně skladem v ČR. Rozvoz po celé republice.