Sanace a zateplení kamenného domu, vlhkého soklu a interiéru

Sanace a zateplení kamenného domu, vlhkého soklu a interiéru

Komplexní rekonstrukce – sanace, zateplení rodinného kamenného domu postaveného ze sopečného popela.

Dům se nachází v Brhlovcích.

Jako tepelná a zároveň sanační izolace byly použity beton polystyrenové desky STYRCON.

Proč byl zvolen tento sanační systém?

Protože pomáhá řešit vlhkost ve zdivu, tím že jej odvhčuje a zároveň odstraňuje výskyt plísní, především u domů, kdy odstranění příčiny vlhkosti není možné nebo je neekonomické.

Sanační prodyšné cement polystyrenové desky STYRCON byly použity jako:

  • drenážní ochrana základů ve spojení s nopovou fólií
  • zateplení vlhkého soklu
  • vnější sanační zateplení vlhkého kamenného zdiva kolem celého domu
  • vnitřní interiérové ​​zateplení stěn v ložnici a v podkroví.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Původní zdivo bylo destruktivně zničeno vlhkostí, vnější omítka odpadávala. Bylo nutné ji odstranit až na kámen, proškrábnout spáry. Nerovnosti byly srovnány jádrovou omítkou. Nebude-li zdivo obsahovat chloridové soli, můžete použít i sanační podhoz a jádrovou sanační omítku. U sanační omítky musíte dát pozor na dostatečně vyschnutí cca 1 mm / 1 den. Jádrová omítka vysychá cca o 30-40% rychleji.

Teprve po vyschnutí podkladu přišlo na řadu zateplení paropropustnými deskami STYRCON. Ten díky své makropórovitosti zůstává suchý i kdyby byl v kontaktu s vlhkým podkladem. Maximální vlhkost podkladu může být 8%, což je hodnocení pro vysokou vlhkost.
Vnitřní prostor také vyžadoval sanační zateplení stěny. 
Originálním interiérovým ozdobným designovým prvkem je zachování kamenného zdiva na dvou protilehlých stěnách v ložnici a také na chodbě. Vyčištění kamene a jeho vyspárování bylo sice pracné, ale s výsledkem jsou obyvatelé domu nadmíru spokojeni.

Jako povrchové úpravy fasády byly zvoleny prodyšné paropropustné fasádní silikátové štukové omítky, které díky své jemnosti dokonale vykreslily zaoblené detaily kolem oken,

V interiéru byly použity silikátové jemné štukové omítky v kombinaci s paropropustným malířským nátěrem, který obsahuje křemičitany, díky kterým je nátěr omyvatelný a zároveň paropropustný.