Profi sada pro regeneraci fasády – pro čištění, mytí a nátěr domu

Profi sada pro regeneraci fasády – pro čištění, mytí a nátěr domu

Dlouhodobý vývoj a výzkum KABE Farben ve Švýcarsku a v Evropě, o vzniku a šíření řas a hub – plísní na fasádě, ukázal, jakou cestou jít. Jaké složení výrobků používat. V České republice jsme na tomto výzkumu pracovali také.

Společně jsme pro Vás vytvořili speciální profi čistící sadu na regeneraci fasady svépomoci pro rodinné domy, malé objekty, restaurace, pro malé penziony, kdy si můžete špinavou napadenou fasádu umýt prakticky ze země, bez lešení nebo jen s malou lešenářskou kostou.

Postup je relativně snadný, když se budete držet navrženého pracovního postupu. Nejprve si zodpovíme základní otázky:

Co jsou houby – plísně na fasádě?

V dnešní době rozeznávají biologové více než 100 000 druhů hub. Jen malá část z nich představuje ony nápadně velké houby, které sbíráme v lesích a konzumujeme. Většina hub se řadí k nenápadným a pro lidské oko skrytým organizmům.  Jejich těla, v nichž se utváří spóry (výtrusy), se zbarvují do tmavě zelena, červena, tmavě hněda až černa. Výtrusy hub jsou velice malé a rozšiřují se vzduchem. Tímto způsobem se dostanou i na fasády budov. Narazí-li na dobré prostředí, začnou klíčit a vyvinou se v takzvané hyfy, tj. houbová vlákna. Velké množství vzájemně propletených vláken se nazývá mycelium neboli podhoubí.

Houby se vyskytují v nejrůznějších oblastech. Každý kousíček země nese tisíce výtrusů a vláken půdních hub. Houby též rády osidlují plevy, listí, staré dřevo a jiné rostlinné zbytky. Dokonce je nalezneme na povrchu i uvnitř ostatních organizmů, ať již rostlin, zvířat či lidí. Jedná se o původce mnoha nemocí. Jak se liší oblasti výskytu jednotlivých druhů hub, liší se i jejich požadavky na kvalitu prostředí. Většině druhů se dobře daří v mokru či vlhku. O houbách obecně platí, že nepřijímají celistvou potravu, nýbrž pouze absorbují rozpuštěné látky. Houbová vlákna uvolňují do okolí trávicí enzymy, čímž se jim daří rozkládat přijímanou stravu až do úrovně molekul. Molekuly potravy jsou pak nasávány vlákny do těla houby a dále zpracovávány. K obrostu fasád houbami přispívá zejména vlhkost. Každý nátěrový materiál (např. zahušťovadla barev) je totiž dostatečným zdrojem potravy ve formě organického uhlíku nebo se potrava na fasádu dostane vzduchem (např. v podobě pylu).

Co způsobuje růst řas a hub – plísní?

Aby došlo k růstu mikroorganizmů, musí být splněny tři podmínky: nejprve jejich samotná přítomnost, dále pak vhodné prostředí, dostatek potravy plus vyhovující faktory životního prostředí a nakonec dostatečná vlhkost.  Není-li jeden z těchto předpokladů splněn, k růstu nedojde.

Mikroorganizmy se vyskytují prakticky všude, neboť jsou přenášeny větrem. Řasy mohou růst téměř kdekoli, potravu získávají ze vzduchu a za pomoci slunečního světla. Přesto nejsou porostem řas zasaženy zdaleka všechny budovy. Rozhodující význam pro výskyt řas a hub mají totiž faktory životního prostředí, které ovlivňují vlhkost na povrchu fasád.

Vedle architektury budovy a její geografické polohy, které mají velký vliv na vlhkost venkovních ploch, je nutné se zaměřit na venkovní tepelnou izolaci, zda je správně navržena.

Problematika zateplených fasád. Problematika špatně zateplených (navržených) fasád.

Smyslem venkovní tepelné izolace je udržet teplo uvnitř budovy. To ovšem vede k tomu, že se za jasných nocí mohou vnější omítky, jejichž tloušťka činí jen několik milimetrů, výrazně zchladit. Důvod tohoto nočního ochlazovaní a s ním spojené kondenzace vody spočívá ve zvláštnosti naší atmosféry. Při jasné noční obloze odráží povrchové plochy výrazně více světla v infračervené oblasti (tj. tepelného záření), než kolik jej proniká atmosférou.

Neuniká-li přitom z vnitřku budov žádné teplo, což je vlastně cílem každé tepelné izolace, může dojít k podchlazení vnějších stěn o 3 – 4  (°C) oproti teplotě okolního vzduchu.

Při překročení rosného bodu kondenzuje pára v rosu, která potáhne fasádu vodním filmem a rázem vzniká prostředí pro houby a řasy.

Jak tedy postupovat, když si chci udělat regeneraci fasády svépomoci?

 1. Pošlete nám fotku (fotky) Vašeho domu, fasády, ideálně z každé strany, ideálně i detail napadení řasou nebo houbou. Napište i lokalitu domu a přidejte fotku zeleně okolo domu.
 2. Posoudíme Vaši napadenou, poškozenou fasádu.
 3. Doporučíme následný postup, který se bude v 90-ti % u všech fasád opakovat. Proto jsem vyvinuli a navrhli Profi regenerační, čisticí a nátěrovou sadu pro aplikaci svépomocí, která se skládá z několika výrobků:
  1. Čistící koncentrát CLEARFORCE
   • Univerzální odmašťovač a univerzální čistič, biologicky odbouratelný – rozložitelný, na vodní bázi a zajišťuje ekonomickou spotřebu díky koncentrované formě. Pro exteriér i interiér.
   • Balení po 1kg PVC kbelík (součástí sady je i velký 25 litr kbelík na namíchání).
   • CLEANFORCE je určený na čištění a odmašťování podlah, krytin, stěn, nerezu, železa,
    pozinkovaných konstrukcí, střech, plastu, dřeva, povrchových nátěrů s výjimkou skla.
    Vnitřní i vnější použití. Koncentrát je rovněž vhodný k odstranění zbytku louhu, nikotinu
   • Použití i pro vysokotlaké čištění.
  2. ALGIZID pro odstranění řas, plísní a lišejníků
   • Přípravek na odstranění řas, plísní a lišejníků pro exteriér i interiér.
   • Balení 5kg PVC kbelík.
   • ALGIZID je speciálně určen na očištění podkladu od řas a plísní, před aplikací nového nátěru nebo
    omítky. Určen je pro všechny minerální podklady (staré omítky, k čištění zateplovacích systémů, betonu, kámene, pro sólové cementové omítky, cementopískové desky), tak pro povrchy s vrstvami na základě plastů. Pozor:při použití na jiných podkladech je potřeba udělat zkoušku na skrytém místě.
   • Pro zajištění dlouhodobé ochrany povrchů očištěných přípravkem ALGIZID před výskytem
    řasy či plísně a lišejníků je potřeba použít fasádní barvu s extra přídavkem fungycidního přípravku.
  3. NOVALITH Grundierung fasádní penetrace pod fasádní barvy.
   • Speciální základní nátěr s hydrofobními (vodoodpudivými) účinky, bezbarvý.
   • Balení 15kg PVC kbelík.
   • Jako základní penetrační nátěr k použití na očištěné fasádní plochy a ke zpevnění lehce křídujících podkladů – nátěrů. Penetrační nátěr pro následující mezinátěr NOVALITH Fibre plnič.
  4. NOVALITH Fibre plnící fasádní silikátový mezinátěr (obsahuje mikro vlákna)
   • Vodou ředitelný plnící (s mikro vlákny) poly-silikátový mezinátěr na bázi nově vyvinuté technologie „APS“.
   • Balení 15kg PVC kbelík.
   • Předností je universální použití na jakýkoliv fasádní povrch.
   • Zvýšená odolnosti vůči povětrnostním vlivům. NOVALITH fibre je mikropórézní, paropropustný, vodoodpudivý a obsahuje mikro vlákna na zpevnění staré fasády.
   • Plnící mezinátěr – uzavírá vlásečnicové trhliny v oblasti fasád.
  5. NOVALITH fasádní silikátová barva BÍLÁ nebo BAREVNÁ
   • Fasádní barva na bázi silikátu s technologií APS (chudá na alkálie). Reprezentuje směr vývoje
    v oblasti fasádních nátěrů, který předchází dosavadním dalekosáhlým problémům
    s nátěrovými hmotami pojenými vodním sklem. NOVALITH byl vyvinut z nutnosti řešit
    problém použití minerálních nátěrových hmot na organické podklady (akrylátové, silikonové nátěry, které byly zasaženy řasou, plísní, lišejníkem…)
   • Aplikace téměř na jakýkoliv fasádní podklad. Na všechny typy zateplovacích systémů.
   • Balení 15kg PVC kbelík.
 4. I když budete čištění a nátěr fasády provádět svépomoci, budete mít 5 let záruku proti výskytu řasy a plísně a zároveň i na barevnou UV barevnou stabilitu fasádního nátěru.

Kdyby jste si i přesto nevěděli rady, nebo kdyby jste měli větší plochu fasády, můžete napsat poptávku profesionálům,