Jakou vybrat správnou barvu na fasádu?

Jakou vybrat správnou barvu na fasádu

Fasáda domu je jako naše tvář. Je to to první, čeho si na všimneme, proto si právě tato část domu zaslouží důkladnou péči, ať už jde o výběr barvy, tak materiálu. Jasnou volbou by proto měla být fasáda s extrémně vysokou odolností proti povětrnostním podmínkám, vysoce odolná proti plísním a řasám, a zároveň krásná na pohled v perfektních barevných odstínech. Jaké jsou trendy pro rok 2021?

Fasáda domu jako výstavní skříň

Fasádní omítka je finální ochranná a dekorativní vrstva fasády. „Fasádní omítky denně odolávají nepřízni počasí. Musí se vyrovnávat s nárazy větru, tuhými mrazy, sněhem, kroupami i slunečními paprsky. Chrání obvodové konstrukce, ale hlavně utváří celkový charakter a konečný vzhled Vašeho útulného domova. Nejčastěji používané jsou pastovité fasádní omítky, které jsou již probarveny a připraveny k použití, u starších domů se na již stávající omítky při změně jejich barvy používají fasádní barvy.

Právě změna fasádní barvy může znamenat doslova přerod Vašeho domu. Například, pokud ji změníte z nemoderního šedého břízolitu na nadčasovou bílou. Pro renovaci starých fasád máme v nabídce speciální silikátové renovační fasádní barvy s vláknem Novalith Fiber. Ty jsou určeny pro fasády s malými mikroprasklinkami.

Tato fasádní barva má extrémně dlouhou životnost, až 15 let bez přetírání. Je to dáno tím, že mají vysoký obsah UV filtrů. „Na UV stabilitu poskytujeme záruku 5 let. Barvy a nátěry také obsahují mikrokapsle, které se aktivují jen při dešti a fasádu tak chrání před plísněmi a řasami.

Barva fasády: Trendy 2021

Barva fasády domu nepodléhá tak často výrazným změnám jako je tomu právě v interiéru, kde vládne pro letošní rok egejská šedozelená. Šedá už jde do pozadí, ale její pigmenty se v barvách stále objevují.

Podíváme-li se na výstavbu a fasády nových rodinných domů v průběhu posledních 20 let. Dřív byla poptávka zejména po teplých tónech žluté, oranžové, meruňkové, ale i světle zelené nebo modré. Několik let hledají architekti a investoři inspiraci v nadčasové bílé a v šedé. Bílá fasáda se hodí k moderním stavbám, na kterých se objevuje beton, dřevo, obklady z kamene či cihel.

Moderní fasády domu

Nesmíme zapomenout na to, že zvolený odstín ovlivňuje vzhled celého domu. Jak bylo uvedeno výše, není důležitá pouze volba samotného odstínu, ale také faktory, jako je měnící se intenzita světla, která na dům dopadá a struktura fasádní omítky. „Fasádní barva v žádném případě nezakryje křivost fasády domu, ale bude kopírovat její aktuální povrch. Správná aplikace fasádní barvy je vizitkou každého řemeslníka.

Naše fasádní barvy jsou určeny pro aplikaci stříkáním nebo nátěr válečkem. Spotřeba materiálu závisí na hrubosti povrchu. Spotřeba fasádní barvy na břízolit tedy bude určitě vyšší, než nátěr jemné štukové omítky. Vybrat si zákazníci mohou z více než 400 odstínů. Akrylátovou fasádní barvu jde natónovat do jakéhokoliv barevného odstínu. Silikátová fasádní barva Novalith se umí chemicky propojit s jakýmkoliv fasádním povrchem, např. se starou akrylátovou nebo silikonovou omítkou. Silikonová fasádní barva Armasil je nejen paropropustná, ale i vysoceodlná barva na fasádu. Lze ji zvolit pro nátěr fasády domu, kde již je silikonová fasádní omítka.

Všechny fasádní barvy dosahují vysoké kryvosti a přilnavosti a jsou vyoceodolné proti povětrnostním vlivům, zejména proti řasám a plísním.