Jak připravit podklad pod betonovou stěrku na jádrové a sádrové omítky?

Jak připravit podklad pod betonovou stěrku na jádrové a sádrové omítky

Máte postavený nový rodinný dům a rozhodli jste, že obklad na stěny do koupelny nechcete a sníte o betonové stěrce.

Stěny máte nově omítnuté jádrovou (vápenocemntovou) nebo sádrovou omítkou? Jak správně postupovat a připravit podklad?

Je to jednoduché, postup j následující:

Musíte vytvořit armovací vrstvu z lepícího a štěrkovacího tmele a perlinky.

Nechce dostatečně vyzrát jádrovou nebo sádrovou omítku. Je-li sádrová omítka gletovaná (vyhlazená do hladká), je nutné ji zdrsnit, aby se vsákla penetrace. Naopak jádrová omítka Vám bude velice rychle sát penetraci.

  1. Aplikace disperzní nanopenetrace koncentrát (naředíte si s vodou 1:5-1:7), naválečkovat celoplošně. Po penetraci by se jádrová omítka už neměla vůbec vydrolovat (někdy je nutné na jádrovou omítku aplikovat 2x, kvůli velké savosti, na sádrovou omítku stačí 1x)
  2. Další krok je lepícím a štěrkovacím tmelem KABETHERM KOMBI SPECIAL natáhnete celou plochu stěny, ideálně zubovým hladítkem 10x10x10mm ( ještě předtím je potřeba tmel pořádně rozmíchat s vodou dle poměru uvedeném na pytli).  Měli by jste mít už nachystanou perlinku, ideálně VERTEX R117 nebo R131 a do natáhnuté vrstvy vložíte perlinku. Tím se vytvoří armovací vrstva, která zabrání budoucímu prokreslení prasklinek. Necháte proschnout 2-3 dny. Celková vrstva by měla být cca 3 mm tlustá.
  3. jde-li o oblast sprchového koutu nebo oblast okolo vany, doporučujeme ještě aplikace 2K hydroizolace. Armovací vrstvu musíte napenetrovat DISPERZNÍ NANOPENETRACI (koncentrát). Penetraci nechat cca 2-4 hodiny proschnout. Mezitím si můžete nachystat ROHOVÝ VÝZTUŽNÝ kaučukový pás pro vyztužení vnitřních rohů.
  4. Rozmícháte si podle návodu na kbelíku 2K HYDROIZOLACI (dvou složkovou) a nanesete (válečkem nebo hladítkem) do oblasti rohů a vtlačíte rohový výztužný pás (na vtlačení můžete použít rohové vnitřní hladítko, které je součástí dekoratérské profi MALÉ SADY NÁŘADÍ. Necháte zaschnout cca 4 hodiny.
  5. V posledním kroku nanesete 2K hydroizolaci do celé oblasti sprchového koutu nebo oblasti kolem vany. Opět můžete použít válčete nebo nerezové hladítko (je součástí dekoratérské malé proti sady nářadí).