Jak správně vybrat fasádní omítku?

 

 

 

 

 

 

Pro někoho jsou nejdůležitější kvalita, cena nebo vlastnosti omítky jako vysoká prodyšnost, vysoká odolnost proti dešti, mrazu, krupobití, nenasákavost a obsah VOC těkavých látek. Pro někoho jsou důležité záruky výrobce proti řasám, plísním a záruky na stálobarevnost. Pro jiné zase druh struktury – hladká fasádní omítka nebo zrnitá fasáda 1,5-3,0 mm.

Na trhu je dostupných mnoho druhů fasádních omítek od spousty výrobců. Někteří jsou kvalitní více, jiní méně.

Méně kvalitní fasádní omítky poznáte jednoduše.

  • Na méně kvalitních fasádních omítkách se za krátký čas začne objevovat zelený nebo načernalý povlak, tedy řasa nebo plíseň.
  • Další jev nízké kvality fasády poznáte stejně jednoduše: odstín fasády se mění, bledne, není UV stabilní.

Máte-li na fasádě řasu nebo plíseň, existuje velké riziko, že dýcháte mikroorganismy plísňových spórů a tím oslabujete své zdraví, trpíte různými alergiemi, kožními problémy, bolestmi hlavy. Zvýšené kýchání a kašlání je toho velkým důkazem hlavně u dětí. A fasádu, která škodí vašemu zdraví, přece nechcete!

Při výběru fasádní omítky dbejte především na to, aby byla poskytována záruka proti řasám a plísním. Aby měl materiál záruku nejlépe i na stálobarevnost. Vybírejte prodyšnou fasádní omítku.

Čím víc je fasádní omítka prodyšná, tím více má i zvýšenou nasákavost. Např. akrylátová fasádní omítka je vysoce odpudivá pro vodu, ale zase má nízkou paropropustnost. Nechte si vždy ukázat vzorky omítky a nejlépe i reference staršího data, abyste věděli, jak bude tato omítka vypadat třeba i po pouhých 10 letech.

KABE Farben poskytuje záruky 5 let proti výskytu plísně, řasy a na stálobarevnost. V České republice přitom najdete řadu našich fasád, které jsou staré i více než 15 let a stále jsou bez výskytu řas a plísní a není potřeba je zatím renovovat. Rádi vám ukážeme více.

Poptávku nám můžete zaslat zde