Aplikace betonové stěrky svépomoci

Aplikace betonové stěrky svépomoci. Jak na to?

Znáte to, prohlížíte si oblíbený časopis zaměřený na design interiérů, či narazíte na originální fotku během brouzdání po internetu a vnukne Vám to nápad:

 • předělat stávající interiér či jen jeho část,
 • vnést do něj originální prvek a
 • přenést si tak svou vysněnou inspirační fotku do své domácnosti.

V poslední době je velkým trendem návrat k přírodním materiálům, jako je dřevo, sklo, kámen či beton. V kurzu je propojení interiéru domu či bytu jedním společným prvkem, který se objevuje na více místech, ať už v kuchyni, obývacím prostoru, koupelně či chodbě. Jeden z prvků, který takto můžete využít je betonová stěrka. Moderní designový povrch, který je bezespárý, nenáročný na údržbu, vodě a otěru odolný. Můžete tak betonovou stěrku aplikovat do koupelny do sprchového koutu a nechat po ní stékat vodu či zvolit stěrku za kuchyňskou linku a využít tak vlastností jako je odolnost proti mastnotě a barvícím potravinám či ji zvolit do obývacího prostoru na krb nebo na schodyjako designovku, která hezky ladí právě se zmiňovaným dřevem či sklem.

Začnete tedy pátrat, kde betonovou stěrku pořídit, kdo Vám ji zrealizuje a to nejlépe, v co nejkratším čase.

Co aplikovat betonovou stěrku svépomocí?

Mezi nejčastější otázky patří:

 1. Jak se aplikuje betonová stěrka?
 2. Co k tomu budu vše potřebovat?
 3. Jak doladím konkrétní odstín?

V první řadě je důležité si ujasnit představu o konkrétním odstínu. Odstín můžeme doladit k dlažbě, pracovní desce nebo vybrat z hotových vzorků.

Po doladění konkrétního odstínu přichází na řadu samotná realizace. Do rukou se Vám dostane aplikační manuál + krátké instruktážní videopodle kterého doporučujeme postupovat.

První krok:

 •  je důležité celý povrch penetrovat silikátovou penetraci s pískem Novalith MODE Putzgrund, kterou aplikujete velurovým válečkem (délka vlasu max 6mm), valečkujeme do kříže, aby byla pokryta plocha ve 100 %.

Druhý krok:

 • vytvoříte hrubou základní nosnou vrstvu betonové stěrky pomocí Novalith MODE 1,0 mm, kterou budete nanášet celoplošně nerezovým hladítkem. Po zavadnutí povrchu uhladíte plastovým nebo nerezovým hladítkem. Necháte do druhého dne proschnout.

Třetí krok:

 • přicházíme k tvorbě dekoru (struktury) betonové stěrky pomocí Novalith MODE 0,0 mm. Benátské hladítko je skvělý pomocník, můžete tvořit hladkou či mírně pórovitou strukturu, vytvářet deformace a kaverny či hrubé plastické povrchy. Aplikovanou vrstvu můžete po 24 h schnutí i přebrousit. Brousit můžete pomocí excentrické brusky nebo ručně (klidně brusným kamenem)

Čtvrtý krok

 • v tomto kroku nechejte popustit uzdu své fantaziiJ. Čeká Vás konečné dobarvování – pigmentace betonové stěrkypomocí Lazurou MODE W. Barevnou lazuru můžete aplikovat celoplošně, lokálně štětcem a následně zapracovat vlhkou, suchou houbou či aplikovat na hladítko s gumovou pórovitou (oranžovou) houbou, díky které lazuru krásně zapracujete a vyhnete se tak viditelným přechodům či mapám – doporučujeme tento postup pro začátečníky. Lazuru je možno ředit čistou pitnou vodou. Můžete tak docílit světlejšího odstínu. Lazura se dá také brousit, vznikají nám pak světlejší místa na povrchu betonové stěrky.

Pátý krok

 • po dobarvení je důležité povrch uzavřít pomocí LAZUR MODE W transparent,kterou aplikujete velurovým válečkem.

Šestý krok

 • uzavíráte stěrku speciálním PUR polyuretanovým dvousložkovým lakem. Pro části interiéru, kde chcete docílit odolnosti proti otěru, vodě, mastnotě aplikujte ještě 2 vrstvy dvousložkového matného PUR laku, který se mísí v poměru 1:5. První vrstva schne 5-8 hodin, druhá 8 -12 h.

A je hotovo!

Můžete si začít užívat nového interiéru svého domova. Dovybavit prostor zajímavými solitéry a pozvat přátelé na kolaudaci.

ZDE můžete vložit POPTÁVKU