Životnost a údržba betonové stěrky

cisteni betonove sterky

Životnost a údržba betonové stěrky

Životnost v interiéru a exteriéru

Betonová stěrka v interiéru patří mezi velmi trvanlivé povrchové úpravy. Při správné instalaci a údržbě se její životnost v interiéru pohybuje v řádu desítek let. Na stěnách, které nejsou tolik mechanicky namáhány, může povrch vydržet ještě déle bez výrazných změn. Díky složení se speciálními přísadami je betonová stěrka NOVALITH MODE částečně pružná. Neobsahuje žádný cement, vápno ani sádru! Nemá spáry jako obklad nebo dlažba, což eliminuje slabá místa a hromadění nečistot. Kvalitní materiály a finální ochranný PU lak zajišťují i barevnou stálost povrchu – ani po letech nebledne a uchovává si svůj dekorativní vzhled.

V exteriéru nabízí betonová stěrka obdobnou odolnost, je však vystavena větším výzvám počasí. Moderní venkovní betonové stěrky na fasádu jsou navrženy tak, aby odolaly dešti, řasám, plísním, slunečnímu záření i mrazu po dlouhá léta. Životnost v exteriéru tedy může být také velmi vysoká, avšak více závisí na klimatických podmínkách a pravidelné údržbě. Důležitá je kvalitní a správná aplikace – podklad musí být pevný a opatřen výztužnou vrstvou, aby se předešlo prasklinám vlivem teplotních změn či mrazu. Při extrémních výkyvech počasí (např. opakované zmrazování a rozmrazování) může špatně připravený povrch časem utrpět drobné mikrotrhlinky. Při aplikaci dejte pozor nebo si hlídejte správnou přípravu podkladu (vyschnutí jednotlivých vrstev – technologické přestávky) a dodržení systémové skladby betonové stěrky. Nekombinujte různé produkty od různých výrobců dohromady. Betonová stěrka na fasádu obsahuje ve své systémové skladbě transparentní ochranný nátěr Novalith lazur, který zamezuje vnikaní vody a zároveň je paropropustný pro vodní páru. Doporučujeme během 10 let alespoň 1-2x udělat tento ochranný nátěr pro zvýšení odolnosti a životnosti betonové stěrky na fasádě. Samozřejmě fasádu také občas umýt. Celkově však platí, že správně provedená a udržovaná betonová stěrka dokáže i venku odolávat zubu času po mnoho roků.

Snadná údržba a čemu se vyhnout

Jednou z velkých předností betonové stěrky do interiéru je nenáročná údržba povrchu. Stěrka vytváří soudržnou, nenasákavou vrstvu, kterou běžně vyčistíte pouhým setřením vlhkým hadrem nebo mopem. Oproti například spárovaným obkladům odpadá drhnutí spár – povrch je hladký a všechen prach či běžné nečistoty lze snadno setřít. Voda stěrce nevadí, díky ochrannému pur laku je povrch voděodolný, takže se často používá i v koupelnách, sprchových koutech či kuchyních. Běžné skvrny od vody, mýdla či jídla stačí omýt teplou vodou, případně s kapkou jemného saponátu či odmašťovače. Dokonce je možné krátkodobě použít i dezinfekční prostředky (například v koupelně nebo na toaletě) – jen je nenechte na povrchu zaschnout a vždy je opláchněte čistou vodou. Jakmile se Vám objeví v koupelně plíseň, tak je problém s vlhkostí – špatné odsávání vlhkosti, nedostatečné větrání. Ve spoustě koupelen chybí ve dveřích otvory pro nasávání vzduchu – když zapnete ventilátor, tak potřebuje vzduch nasávát, vytvořit podtlak a vlhký vzduch transportovat pryč.

Přestože je údržba snadná, je vhodné dodržovat několik zásad. Čemu se vyhnout? Nepoužívejte agresivní čistidla – silné kyseliny, rozpouštědla (ředidla) nebo abrazivní čisticí písky (např. Cit čistící krém, tekutý písek – obsahuje mikročástice) mohou narušit ochrannou vrstvu a povrch poškodit. Stejně tak se vyvarujte hrubých kartáčů či kovových škrabek, které by mohly dekorativní vrstvu poškrábat.  K čištění není potřeba vyvíjet velký tlak; na odolnější usazeniny raději použijte vhodný čisticí prostředek než hrubou sílu. Usazeniny navlhčete horkou vodou a pak omyjte mýdlovým čističem. Opatrnost se doporučuje i při použití parních čističů – kvalitní stěrka sice vysokou teplotu snáší, ale pokud byla aplikace nekvalitní nebo vrstva příliš tenká, mohlo by dojít k poškození; proto při parním čištění volte nižší teplotu a nečištěte jedno místo příliš dlouho. Obecně platí, že čím šetrnější metody zvolíte, tím déle si povrch udrží svůj vzhled.

Oprava drobných poškození a čištění skvrn

Ačkoliv je betonová stěrka velmi odolná vůči oděru i nárazům, není zcela nezničitelná. Může se stát, že dojde k drobnému poškození povrchu – například škrábanec od posunutého nábytku nebo malý vryp při nárazu ostrého předmětu. Dobrou zprávou je, že takové defekty lze zpravidla opravit lokálně, aniž by bylo nutné renovovat celý povrch. Drobné škrábance je možné zamaskovat pomocí PUR laku, naneseného malým štětečkem. Pokud máte od dekoratéra – aplikační firmy k dispozici zbytek původní stěrkové hmoty či lazury, lze postižené místo opatrně opravit – zaretušovat. U většího poškození (např. odštípnutí větší části povrchu) je již potřeba danou plochu opravit podobně jako při aplikaci nové stěrky – podklad očistit a napenetrovat, nanést betonovou stěrku ve vrstvách a finálně povrch opět uhladit a uzavřít ochranným lakem. Výhodou je, že oproti výměně celé dlaždice či panelu je taková lokální oprava snadnější a výsledná plocha bude opět homogenní a hladká.

Pokud dojde k znečištění povrchu, které nelze odstranit běžným setřením (například odolná mastná skvrna či usazená špína), postupujte šetrně. Nejprve zkuste teplou vodu s jemným čisticím prostředkem. Na odolné mastné skvrny může pomoci i speciální čistič. Máme v nabídce profesionální čistič povrchů pro interiér i exteriér – Cleanforce, ředíte až 1:200 s vodou, který rozpustí špínu, ale nepoškodí laku. V žádném případě nesahejte po acetonových ředidlech či koncentrované kyselině – ty by povrch trvale poškodily. Pokud je vrchní lak stěrky po letech zašlý, není nic ztraceno – takovou vrstvu lze lehce zbrousit a nanést nový ochranný PUR nátěr. Obnovením vrchní lakové vrstvy získá stěrka zase jednotný vzhled. Pravidelná renovace povrchové úpravy se ostatně doporučuje každých několik let, zejména u betonových stěrek za sporákem, u podlah nebo v namáhaných zónách, aby se uzavřely případné póry a povrch byl jako nový.

Tipy pro prodloužení životnosti

  • Pravidelná šetrná údržba: Udržujte povrch čistý pravidelným zametáním, vysáváním nebo stíráním jemným mopem a hadrem. Běžné nečistoty nenechávejte dlouho usazovat a rozlité tekutiny (víno, olej apod.) setřete co nejdříve!

  • Ochrana proti poškrábání: Dávejte pozor na ostré či těžké předměty. Pod nábytek použijte filcové podložky a při stěhování nábytku jej nadzvedněte místo posouvání, aby se povrch nepoškrábal. V místech intenzivního provozu (chodby, schody) dejte ke dveřím rohožku na čištění obuvi od nečistot.

  • Vyvarovat se dlouhodobé vlhkosti a chemikálií: I když stěrce voda neškodí, nadměrné dlouhodobé namočení může časem oslabit ochranný lak. Nenechávejte proto na povrchu stát kaluže vody a v koupelně po sprchování stěny setřete do sucha. Zabraňte také kontaktu s agresivními chemikáliemi (rozpouštědla, kyseliny, louhy), které by mohly narušit strukturu povrchu.

  • Pravidelná obnova laku: Pro zachování maximální odolnosti je vhodné jednou za několik let (3-7let) obnovit vrchní ochrannou vrstvu – podle typu produktu buď přelakovat polyuretanovým lakem matným nebo polomatným. Tím zachováte stěrce ochranu a „nový“ vzhled po velmi dlouhou dobu. Kvalitní PUR lak povrch uzavře a obnoví jeho odolnost vůči špíně i vlhkosti – zde platí, čím hladší povrch, tím jednodušší údržba.

  • Včasné opravy: Sledujte stav stěrky a případné drobné defekty opravte co nejdříve, než se zvětší. Pokud si všimnete například vlasové prasklinky nebo narušeného kousku laku, napravte to ihned (oprava přelakováním). Tím předejdete pronikání nečistot či vlhkosti do poškozeného místa a zamezíte dalšímu šíření poškození. Preventivní péče a včasné zásahy významně prodlouží životnost celé stěrky.

Závěr

Ve shrnutí nabízí betonová stěrka dlouhou životnost a snadnou údržbu, pokud je o ni náležitě postaráno. Při dodržování výše uvedených doporučení si povrch zachová svůj moderní vzhled a funkčnost po mnoho let a i po letech používání bude vypadat stále jako nový. Poctivá instalace, kvalitní materiál a trocha péče – to je recept, díky kterému betonová stěrka v interiéru i exteriéru bez problému obstojí v testu času.